close form
שלום, פנייתך התקבלה ואנו נחזור אליך בהקדם

קרן הפנסיה של אלטשולר שחם

הפנסיה כוללת כיסוי ביטוחי
מותאם לצרכים שלך

בית השקעות הנבחר
לשנת 2017*

קרן הפנסיה של
השנה לשנת 2017*

מסלולי השקעה שונים
ומותאמים לך

הקרן הצומחת שנתיים
ברציפות ע"פ משרד האוצר***

מקום ראשון בחיסכון
לטווח ארוך**

להצטרפות דיגיטלית

דעו את זכויותיכם

הזכות לפנסיה

את או אתה, כמו כל השכירים בישראל מעל גיל 20 לנשים ו-21 לגברים, זכאים לביטוח פנסיוני באמצעות מקום העבודה שלכם ע"י
הפרשות שלכם (מהמשכורת) ושל המעביד (תוספת עלות מעביד למשכורת הברוטו). האחרון מחויב גם להפריש אחוזים מתוך השכר
גם עבור פיצויים.

הזכות לבחור

כמו כל השכירים בישראל, אתם זכאים לבחור בעצמכם את הסוכן הפנסיוני דרכו תצטרפו לאחד מהגופים הפנסיוניים.
אתם זכאים לבחור את הגוף הפנסיוני שינהל לכם את הפנסיה ולמעסיק אסור להחליט עבורכם או לכפות עליכם את הבחירה.

הזכות לעבור

כאמור, אתם זכאים לבחור בעצמכם ולעצמכם את הסוכן הפנסיוני ואת הגוף הפנסיוני, באותה מידה זכותכם להעביר את כספי
החיסכון שלכם מגוף פנסיוני אחד לאחר או מסוכן פנסיוני זה לאחר ולמעסיק או לסוכן שלכם אסור למנוע את הזכות הזאת מכם.

הזכות להגדיל

יש לכם את הזכות להגדיל את ההפרשות לפנסיה המנוכות מהשכר שלכם עד ל-7% מגובהו לכל היותר. המעסיק אינו חייב להגדיל
את חלקו בהפרשות. הגדלת סכומי ההפרשות עשויים להגדיל את קצבת הזקנה שלכם וגם להקטין את גובה מס ההכנסה שלכם על
אותן משכורות מהן הפרשתם יותר.

הזכות לדעת

בכל רגע נתון אתם יכולים לבדוק את מצב הקרן שלכם באמצעים דיגיטליים בקלות ובנוחות ולקבל אינפורמציה רחבה אודות
כמות ההפקדות וסכומן, התשואות שהושגו, דמי ניהול שנגבו ועוד. האינפורמציה מופיעה באופן קריא, בשפה פשוטה ובאופן
קל להתמצאות ולהבנה.

רוצים לדעת עוד?

נגן

שאלות

ותשובות

 • פנסיה הבנתי מה זה, אבל מה זה אומר "מרכיב ביטוחי"?

  אחוז מסוים מתוך סך ההפקדות המועברות מידי חודש לקרן הפנסיה, משמש לצורך ביטוח החוסך מפני אחד מהאירועים – אובדן כושר עבודה או ביטוח שארים במקרה מוות. הביטוח מבטיח תשלום קצבה חודשית או תשלום חד פעמי לעובד במקרה של אובדן כושר עבודה או תשלום לשאיריו במקרה של מוות חלילה לפני גיל פרישה.

 • האם אני יכול לוותר על הרכיב הביטוחי בפנסיה?

  כן ולא. אפשר לוותר על חלקים מתוך הרכיב הביטוחי, אך לא על כולו. ניתן לוותר במקרים מסוימים על ביטוח השארים. עד גיל 60 לא ניתן לוותר על ביטוח אובדן כושר עבודה, אך ניתן להתאימו שיתאים עבורכם ויהלום את הצרכים שלך.

 • איך יודעים שקרן פנסיה היא טובה?

  מגגלים ועושים קצת תחקיר על בית ההשקעות – כמה הוא ותיק בשוק, כיצד הוא מתנהל בתחום זה ובתחומים אחרים, מה היו התשואות בקרנות הפנסיה שלו בשנים/ חודשים האחרונים וכמובן מתייעצים עם אנשי מקצוע בסביבתכם שמבינים בתחום ושאתם סומכים עליהם.

 • איך אפשר לדעת כמה כסף יהיה לי בפנסיה?

  את גובה הקצבה הצפויה בפנסיה אפשר לראות בכל רגע נתון באתר האינטרנט של בית ההשקעות המנהל את הקרן ובדו"ח השנתי שנשלח אליך בדואר על ידו. את המידע הזה אפשר למצוא באזור האישי באתר האינטרנט תחת "תשלומים צפויים מקרן הפנסיה".

 • מה זה גיל פרישה ולמה הוא משתנה?

  גיל הפרישה הוא הגיל שבו אתם זכאים לפרוש מהעבודה ולקבל פנסיה. גיל פרישת חובה הוא הגיל שבו המעסיק רשאי להוציא עובד לגמלאות. גיל זכאות הוא הגיל שבו ניתן לפרוש לפנסיה מוקדמת. גיל הפרישה עומד כיום על פי חוק על 67 לגברים ו-62 לנשים. גיל הזכאות עומד על 60 וזה הגיל ממנו אפשר להתחיל למשוך את כספי הפנסיה.

 • אלו מסלולי השקעה יש בפנסיה שלי ואיך אדע במה לבחור?

  אפיקי ההשקעה השונים בפנסיה נבדלים זה מזה ברמת הסיכון בהרכב ההשקעה ובהתאמה לגיל. את מסלול ההשקעה כדאי לבחור תוך התייעצות עם סוכן הפנסיה שלך וניתן לשנות החלטה זו ולעבור בין המסלולים השונים בכל עת.

 • מה קורה אם לא מפרישים כספים לפנסיה במשך תקופה מסוימת?

  קרן הפנסיה עצמה לא תיעלם והיא נשארת שלכם, גם אם אתם לא מעבירים אליה כספים עוד מסיבות שונות. אך אתם עלולים לאבד זכויות רבות וחשובות כמו את הכיסויים הביטוחיים, את הוותק שצברתם בפנסיה ועוד. אי הפקדה של מעל לחמישה חודשים תגדע את הרצף הביטוחי ובכך יאבדו הזכויות שנצברו בעקבות הוותק. חשוב לדעת שכאשר מתחילים להפקיד מחדש, מתחילה גם תקופה האכשרה מחדש.

 • מהי תקופת אכשרה?

  תקופת אכשרה מתייחסת לכיסוי הביטוחי בפנסיה והיא התקופה שמתחילה להיספר מיום הצטרפותכם לקרן הפנסיה ועד למועד בו אירע האירוע הביטוחי. תקופת אכשרה בפנסיה הנה 60 חודשים (5 שנים). במידה ועובד הפך לנכה או נפטר במהלך תקופה האכשרה, כתוצאה ממחלה שהייתה ידועה טרם מועד ההצטרפות, לא יהיה זכאי לקבל קצבה מקרן הפנסיה. במידה והאירוע הביטוחי אינו קשור לעבר הרפואי של העובד, כן תהיה זכאי לקבל את הקצבה גם אם האירוע קרה במהלך תקופת האכשרה.

 • מה אני עושה עם ההפרשות לפנסיה כשאני בין עבודות?

  אם אתם שכיר או שכירה הנמצאים בחופשה ללא תשלום או בתקופה של בין עבודות – בין אם התפטרתם או פוטרתם – והיה לכם ביטוח פנסיוני, אתם יכולים לשמור על רציפות הזכויות הפנסיוניות שצברתם על ידי אחת משתי האפשרויות הבאות: 1. המשך הפקדות לקרן הפנסיה באופן עצמאי מידי חודש בחודשו. 2. הפקדה חודשית עבור שמירה על הכיסוי הביטוחי לקרן (להלן: "הסדר ריסק", ע"ע). מדובר בתשלום מופחת יחסית לעומת הפקדות עצמאיות וכל מטרתו– שמירה על הוותק הביטוחי שלכם ועל תקופת האכשרה עד לחידוש ההפרשות ממקום העבודה החדש.

 • מה זה הסדר ריסק?

  תשלום ריסק הינו הסדר תשלומים מופחתים לקרן פנסיה לתקופה שבה הופסקו ההפרשות השוטפות, למשל במהלך חופשה ללא תשלום או בזמן אבטלה. הריסק מאפשר לכם לשמור על הכיסוי הביטוחי שצברתם בקרן הפנסיה – הן עבור אובדן כוח עבודה והן עבור ביטוח שארים במקרה של מוות. תקפת תשלום הריסק מוגבלת בזמן, ואינה מגדילה את החיסכון הפנסיוני ובניגוד להפקדות עצמאיות (כמפורט לעיל) אינה מאפשר צבירת ותק.

 • האם אני זכאי להפקדות לקרן פנסיה כבר מהיום הראשון בעבודה?

  אם הייתה לך קרן פנסיה מהעבודה הקודמת, יש לך זכאות לפנסיה כבר מהיום הראשון לעבודה, אך ההפרשות הן שלך והן של המעסיק יחלו כעבור שלושה חודשי עבודה וישולמו רטרואקטיבית. אם זהו מקום העבודה הראשון שלך ולמעשה אין לך ביטוח פנסיוני בעת תחילת העבודה, הזכאות לפנסיה מתחילה כעבור שישה חודשי עבודה, ללא תשלום רטרואקטיבי.

 • כמה כסף המעסיק שלי ואני מפקידים לפנסיה שלי?

  החל מינואר 2017 שיעור ההפרשות לפנסיה עומד על 18.5% מהשכר. 6% מופרשים משכר העובד ו-12.5% נוספים מופקדים ע"י המעסיק בחלוקה ל-6.5% לרכיב תגמולים ו-6% לרכיב פיצויים. ניתן להגדיל את אחוזי ההפקדות עד 7% מגובה השכר.

 • התפטרתי / פוטרתי מה אני עושה עם הפיצויים?

  זה נכון שהיית רוצה לקחת את הפיצויים ולטוס לתאילנד, מגיע לך! אבל עדיף שלא. משיכת הפיצויים פוגעת הלכה למעשה ואף מוחקת כשליש מהקצבה החודשית העתידית שלך. אלא אם מדובר במצב חירום ובסכום כסף הכרחי בשבילך בהווה, כדאי להימנע ממשיכת כספי הפיצויים.

 • במה מושקעת הפנסיה שלי?

  הנכסים בקרנות הפנסיה נחלקים לשניים. עד 30% מהקרן מושקע באג"ח מיועדות, שהן באגרות חוב שהמדינה מנפיקה ושמעניקות תשואה מובטחת של 4.26% (ברוטו). יתר הקרן מושקעת בהתאם למדיניות ההשקעה של בית ההשקעות ובהתאם למסלול ההשקעה שבחרת.

 • מה זה מסלול השקעה?

  מסלול או אפיק השקעה קובע את הרכב ההשקעה של כספי הפנסיה ולמעשה את רמת הסיכון של ההשקעה. משרד האוצר חילק את מסלולי ההשקעה לפי גיל – ככל שגיל העובד צעיר יותר כך המסלול יהיה סולידי פחות. בעת החתימה על טפסי הפנסיה תתבקשו לבחור במסלול, אם לא תבחרו אחד באופן אקטיבי, ברירת המחדל תהיה לפי גילכם בעת הצטרפותכם לקרן הפנסיה. ככל שתתקרבו אל גיל הפרישה, אפיק ההשקעה ישתנה ויהפוך לסולידי יותר.

 • מה זה אומר מסלול ביטוחי שמאופיין ומותאם לי?

  לחלקכם יש ביטוח דומה דרך חברת ביטוח, חלקכם רווקים וללא ילדים וחלקכם עובדים במקצוע בעל רמת סיכון גבוהה, למשל. לכל אחד יהיו צרכים שונים בנוגע לחלק הביטוחי של הפנסיה והם תלויים בסטטוס משפחתי, מקצוע, תיק ביטוחים קיים ועוד. את מסלול הביטוח קובעים ביחד עם הסוכן בעת החתימה על טפסי הפנסיה וחשוב מאוד לעדכן חלק זה עם כל שינוי בסטטוס האישי והמשפחתי שלכם.

 • כיצד ניתן להגדיל את הפנסיה שלי?

  כאמור, לעובדים הזכות להגדיל את הפנסיה עד לגבול של 7% מגובה השכר. ניתן לדרוש זאת מהמעסיק וזכותו לסרב. במקרה זה, עובד יכול להגדיל את ההפרשות על חשבון השכר שלו באופן עצמאי. כדאי לשים לב לגובה השכר ממנו מופרשת הפנסיה. מעסיקים רבים אינם מפרישים לעובדים את אחוזי הפנסיה על מלוא השכר, אלא על חלק ממנו ללא שעות נוספות, החזרי רכב וכדומה. ניתן לבצע הפקדה עצמאית כנגד ההפרש הזה. בחוזה העבודה צריך להיות כתוב בבירור מהו גובה השכר ממנו יפריש המעסיק לפנסיה של העובד, בעת חתימת החוזה, ניתן ואף מומלץ לערוך מו"מ על סעיף זה.

 • מה קורה עם ההפרשות לפנסיה שלי במהלך חופשת הלידה?

  התחלת לעבוד אצל המעסיק שישה חודשים לפחות לפני תחילת ההיריון ואת זכאית לדמי לידה מלאים? מעולה. על המעסיק להמשיך ולהפריש לקרן הפנסיה שלך כרגיל. עליו לשלם הן את חלקו והן את חלקך בהפרשות לפנסיה במהלך חופשת הלידה (לתקופה של 15 שבועות על פי חוק), את החלק שלך את תחזירי לו בניכוי מהמשכורת הראשונה שלך בחזרתך לעבודה. וקחי טיפ: שימי לב שהמעסיק שלך אכן מפקיד את הכספים בזמן אמת, הפקדה רטרואקטיבית בתום חופשת הלידה עלולה לפגוע בזכויותייך הביטוחיות. גם אם החלטת להאריך את חופשת הלידה או שאת זכאית לחופשה של 26 שבועות, למעסיק הזכות להפסיק את ההפרשות בתום 15 שבועות ואת רשאית – ומומלץ כמובן – להפקיד בעצמך כספים לפנסיה בכדי לשמור על רציפות הזכויות שלך.

מחשבון פנסיה וגמל

במחשבון הפנסיה תוכלו לבדוק ולחשב את הקצבה החודשית שתקבלו לאחר פרישה מהעבודה. תהליך הבדיקה כולל מילוי נתונים כלליים, בחירת מסלול פנסיה בהתאם לגילכם ומצבכם המשפחתי ולבסוף חישוב של סכום חודשי קבוע, אחוזי הפרשה מתוך המשכורת או יעד קצבה חודשית.